« Wroć do kalkulatora

Pokaż wszystkie artykuły

Leasing

Kredyt

#Kredyt

Kredyt z niskimi miesięcznymi ratami – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Nowe auto co pewien czas, na przykład co 3 albo 4 lata? Czemu nie! Taką możliwość daje ci stosunkowo nowy produkt bankowy – kredyt samochodowy z niskimi miesięcznymi ratami, nazywany też kredytem z rynkową wartością końcową. Na czym polega takie finansowanie auta i czy warto się na nie zdecydować?

Jak działa kredyt z niskimi ratami?

Kredyt z rynkową wartością końcową swoją istotą przypomina chętnie wykorzystywany przez firmy leasing operacyjny, oparty również na rynkowej wartości końcowej samochodu. Na czym polega takie finansowanie? Kredytobiorca przez cały okres trwania umowy spłaca niskie miesięczne raty, czasem nawet dwukrotnie niższe niż przy klasycznym kredycie samochodowym. Takie produkty kilka lat temu zaczął promować w Polsce Volkswagen Financial Services dla marek samochodowych z Grupy Volkswagen. Dlaczego raty kredytu z rynkową wartością końcową mogą być tak niskie? Ponieważ w ratach spłacasz tylko część ceny pojazdu, odpowiadającą spodziewanej utracie wartości samochodu w okresie kredytu. Na koniec umowy możesz zadecydować:

  • Czy chcesz jeździć tym samochodem przez kolejne lata? Wtedy możesz go spłacić jednorazowo lub w ratach.
  • A może wolisz zmienić samochód na całkiem nowy model? Wówczas oddajesz dotychczas używane auto, a nowe możesz wziąć na kredyt z niskimi miesięcznymi ratami.

Czym charakteryzuje się kredyt z rynkową wartością końcową?

Na podstawie przykładowej oferty wspomnianego Volkswagen Financial Services można przedstawić następującą charakterystykę kredytu z rynkową wartością końcową:

  • możliwość zerowego wkładu własnego – dotyczy większości modeli i marek z Grupy Volkswagen. Są to m.in.: ŠKODA, Volkswagen, Audi i SEAT. Wkład własny zazwyczaj wynosi od 0% do 30% wartości auta,
  • kilka okresów kredytowania do wyboru, w zależności od marki, od 24 do 60 miesięcy,
  • dwie możliwości zakończenia umowy – jednorazowa lub ratalna spłata pozostałej wartości kredytu na auto albo wygodny zwrot samochodu. To oznacza, że co kilka lat klient może zmieniać samochód na nowy, cały czas na kredyt i płacąc za każdym razem niskie raty,
  • w przypadku decyzji o oddaniu samochodu jego wartość znasz już od chwili podpisania umowy. Możliwość oddania auta i jego wartość masz zagwarantowane w umowie!
  • decyzja o sposobie zakończenia umowy podejmowana jest przez kredytobiorcę dopiero pod koniec okresu kredytowania, a nie na początku, co daje ci swobodę podejmowania decyzji dokładnie wtedy, kiedy znasz już swoje potrzeby i oczekiwania,
  • finansowanie ubezpieczenia i pakiety serwisowe – ofertę uzupełniają szerokie pakiety ubezpieczeniowe oraz pakiety serwisowe (bezpłatne lub umiarkowanie płatne w zależności od marki), które „zdejmują ci z głowy” konieczność myślenia o kosztach serwisu samochodu.

Niewątpliwą zaletą kredytu z niskimi miesięcznymi ratami jest wspomniana możliwość oddania auta przez klienta po zakończeniu umowy kredytowej. W takim wypadku to instytucja finansowa, a nie klient, bierze na siebie późniejszą odsprzedaż samochodu kolejnemu nabywcy na rynku wtórnym. Klient nie musi się tym martwić i zyskuje swobodę wyboru kolejnego nowego modelu auta.

Ile to kosztuje?

Przeanalizujmy koszty kredytu z rynkową wartością końcową dla nowego Volkswagena Golfa o wartości 68 730 zł w trzech opcjach kredytowych. Dzięki temu zobaczysz, jak możesz regulować wysokość miesięcznych rat i dostosowywać je do zasobności swojego portfela. Wszystkie obliczenia możesz przeprowadzić wygodnie w dowolnym miejscu, dzięki kalkulatorowi online. Znajdziesz go tutaj.

Taki kredyt w marce Volkswagen nosi nazwę EasyDrive.

Kredyt EasyDrive – nr 1 – jak najniższe raty:
Okres kredytowania – 48 miesięcy
Wkład własny – 30%
Roczny limit kilometrów – 20 tys.
Miesięczna rata przy powyższych założeniach – 591 zł.

Kredyt EasyDrive – nr 2 – pośredni:
Okres kredytowania – 48 miesięcy
Wkład własny – 20%
Roczny limit kilometrów – 20 tys.
Miesięczna rata przy powyższych założeniach – 687 zł.

Kredyt EasyDrive – nr 3 – zerowy wkład własny:
Okres kredytowania – 48 miesięcy
Wkład własny – 0%
Roczny limit kilometrów – 20 tys.
Miesięczna rata przy powyższych założeniach – 1093 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pod nazwą Volkswagen Financial Services oferowane są usługi bankowe (przez Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce), usługi leasingowe i mobilność (przez Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.) oraz usługi ubezpieczeniowe (przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. jako agenta ubezpieczeniowego).